Etkili Dijital Pazarlama için 8 Adımda Müşteri Yolculuğu

Etkili Dijital Pazarlama için 8 Adımda Müşteri Yolculuğu

 

Dijital pazarlama strateji oluştururken dikkat edilmesi gereken müşteri yolculuğu, müşteri personası ve çok daha fazlasına genel bir bakış atalım.

Son zamanlarda satın aldığınız önemli bir eşyayı düşünün. Onu almadan önce veya alırken interneti hiç kullanmadığınızı söyleyebilir misiniz? Belki internetten yorumlara baktınız, belki özelliklerine, benzer rakiplerine, belki reklamı ilginizi çekti, belki de bir arkadaşınız sosyal medya aracılığıyla size önerdi. Durum ne olursa olsun artık satın alma davranışlarımızı dijital dünyanın hiç etkilemediğini söylemek oldukça zor. Özellikle de Pandemiden sonra.

 

 

Ortam artık dijital olsa da aslında pazarlama o kadar da değişmedi. Pazarlama hala müşteriler ve potansiyel müşterilerle iki taraf içinde faydalı ilişkiler geliştirmek üzere var. Bu yazıda müşterilerinizin dijital dünyada markanızla 8 adımda olan yolculuğunu ve dijital pazarlamanın burada oynadığı rolü bulabilirsiniz.

 

Müşteri Personası

 

Müşteri yolculuğuna geçmeden önce kısaca müşteri personasına değinelim. Pazarlama ile ilgili çalışmalar yapıyorsanız belki müşteri personası oluşturmayı duymuşşunuzdur. Aslında buradaki terimler farklı şekillerde Türkçeye çevrilmiş olsalar da ne ifade ettikleri aşağı yukarı aynıdır. Kısaca bahsedersek müşteri personası, sizin ideal müşterinizin kurgusal ve genelleştirilmiş bir temsilidir. Siz sanal olarak bir kişi oluşturursunuz, ona bir isim verirsiniz. Müşterilerinize göre yaş, cinsiyet, yaşadığı yer gibi demografik özelliklerin yanında değer verdiği şeyler, dini, amaçları, hangi kitapları okuduğu, hangi sosyal medya hesaplarında kimleri takip ettiği gibi pek çok ayrıntı belirlersiniz. Aslında ne kadar spesifik bir persona yaparsanız müşterileriniz için o kadar etkili kampanyalar üretebilirsiniz.  Müşterilerini iyi anlayan şirketler onları kendilerine bağlamak için daha iyi çalışmalar yapabilirler. Bu yüzden dijital pazarlamada da müşteri personası oluşturmak oldukça önemlidir. Daha sonradan dijitalde hazırlayacağınız kampanyalar direk bu personaların anlayacağı dilden olacağı içinde işinizi oldukça kolaylaştırabilir.

Müşteri personasının ne olduğunu anladıktan sonra sırada Müşteri Yolculuğu. Bu yolculuk markanızı ilk defa duyacak olan müşteriden onun sizin tanınmanıza yardım edecek, her şeyi kendi isteği ve kaynaklarıyla yapacak olduğu zamana kadarki yolculuğudur. Bunu 8 adımda açıklayabiliriz.

 

  1. Adım: Farkındalık Yaratmak

Sizin bütün müşterileriniz bir zamanlar adınızı bile duymamış yabancılardı. Hangi sorunu çözdüğünüzden veya ne sattığınızdan bihaberlerdi. Eğer şirketinizin amacı müşterileriniz için farkındalık yaratmaksa dijital pazarlama araçlarını buna uygun olarak kullanabilirsiniz. Örneğin reklam vermek, sosyal medya pazarlaması ve arama motoru pazarlamaları bu adım için tercih edilebilir.

 

  1. Adım: Etkileşimde olmak

Müşterilerinizin sizin farkında olması çoğu zaman yeterli olmaz. Onların bir şekilde sizinle etkileşimde olması gerekir. Bu etkileşimi sağlamak isterseniz de dijital pazarlama stratejinizi “değerli içerik” üretmeye yoğunlaştırabilirsiniz.. Yararlı ve şirketinizle ilişkili blog yazıları veya youtube videoları bu adım için etkili olabilir.

 

  1. Adım: Abone Oluşturmak

Sadece farkında olmuş veya etkileşimde bulunmuştan bir adım öteye geçmek istiyorsanız bu adıma geçmenizin vakti gelmiştir. Abone size kendisiyle iletişimde bulunma hakkını vermiş kişilere denir. Keskin dijital pazarlamacılar sosyal medya hesapları veya webinar davetleri gibi yollarla abone listesi oluşturabilirler. E-mail aboneliği şu ana kadar en etkili ve en ucuz dönüştürme yöntemlerinden olması bakımından önemlidir.

  1. Adım: Dönüşümü arttırmak

Bu adımdaki amaç etkileşim veya bağlanma sürecini arttırmaktır. Müşterilerinizin sizlere biraz zaman veya para verilmesi sağlanır. İlk üç aşamada müşteriyle kurduğunuz ilişki daha çok pasifti. Bu aşamada amaç para kazanmaktan ziyade şirketiniz ve müşterileriniz arasındaki bağı güçlendirmektir. Websitenizden vereceğiniz webinarlar veya ufak demo ürünler bu adıma örnek dijital pazarlama stratejisi olabilir.

  1. Adım: Heyecan yaratmak

 

Müşterilerini 4. Adımda sunduğun hizmeti veya ürünü kullanmaları için teşvik etmek ve bundan müşterilerinin çıkar sağladığını hissetmelerini sağlamak için dijital pazarlama çalışmaları yapmalısın. Burada önemli olan şey sunduğun bu küçük hizmet veya ürünün, onun maliyetinden çok daha değerli olduğunu müşterinin hissetmesidir.

  1. Adım: Ana satışı yapmak ve daha fazlası

Bu adıma gelindiğinde müşterilerin markanla bir ilişkide bulunmuştur. Sana küçük de olsa zamanını veya parasını yatırmıştır. Bu aşamadaki müşterilerin senden daha kompleks, pahalı veya riskli ürün alma olasılıkları diğerlerine göre çok daha fazladır. Ne yazık ki çoğu şirket bu aşamadan sonrasında pek fazla dijital pazarlama çalışması yapmaz. Onlar için ürünlerini satın alacak belli bir müşteri sayısını bulmak yeterlidir.

  1. Adım: Marka Savunucuları Geliştirmek

Marka savunucuları sana ürününle veya hizmetinle ilgili muhteşem geri bildirimlerde bulunurlar. Senin fanların olarak seni sosyal medyada veya başka platformlarda savunurlar. Böyle bir ilişkiyi yaratmak üründe veya hizmetinde verdiğin değer, müşterilerine verdiğin ve eksiksiz yerine getirdiğin sözler ve aktif bir müşteri servisiyle gerçekleşebilir. Tutarlı olarak kaliteli bir hizmet verdiğinde ise marka destekleyicileri oluşturursun.

  1. Adım: Marka Destekçileri Oluşturmak

Bu adımda müşteriler savunuculuktan bir adım daha öteye giderler. Senin ve markan için çoğu şeyi göze alırlar. Markanızın logosunu vücutlarına dövme yaptırmaktan tutun da saatlerce hakkınızda yazılan blog yazıları ve çekilen videolara kadar sizin reklamınızı her yerde yapabilirler. Marka savunucuları genelde pasifken marka destekleyicileri aktiftir ve markanız onların yaşamlarının bir parçası haline gelmiştir. Marka destekçileri sana ve markana inanırlar çünkü sunduğun ürünün veya hizmetin istisnai olduğunu ve onların kimliğinin bir parçası olduğunu düşünürler.

 

Müşteri yolculuğunun adımları bunlar olsa da dijital pazarlama stratejisi oluştururken doğru adımdan optimize etmeye başlamak önemlidir. Dijital pazarlamaya yeni de girmiş olsanız genelde 1. Adımdan değil o anda şirketinizin müşterilerinizin gözünde bulunduğu adımdan başlamak önemlidir. Sonra geriye doğru adım adım optimize edip en son 7. Ve 8. Adıma geçebilirsiniz.

 

Bu yazıda dijital pazarlamaya müşterileri odağa koyarak çok geniş bir perspektiften bakılmıştır. Şirketiniz için müşteri odaklı dijital pazarlama stratejisi geliştirmek isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz. Hizmetlerimiz size göre şekillense de genel bir göz gezdirmek isterseniz:

https://www.dijipura.com/hizmetlerimiz/

Eklemek istediğiniz veya bilmek istediğiniz her şeyi yorum olarak yazarsanız çok memnun olurum. Yorumlar benim için çok önemli lütfen düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın.

 

Mutlu ve sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 

Kaynaklar:

Deiss, R., Henneberry, R. (2020). Digital Marketing For Dummies. ( 2nd ed.) John Wiley & Sons, Inc. Hoboken, New Jersey.

2 thoughts on “Etkili Dijital Pazarlama için 8 Adımda Müşteri Yolculuğu”

  1. Geri bildirim: stratejik içerik pazarlama planını 4 adımda oluştur - DijiPura

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir